Fotograaf Grethe Rõõm

Beebifoto. Perepildistamine. Aktifoto. Pulmafoto. Fotostuudio Rõuges. Info: grethe@mugul.ee

Mul on olnud õnn kogeda kolm korda maailma kõige ilusamat tunnet. Seda helget ja ilusat ja natuke valusat. Imelist.

Kuidas mõõta õnne?

On’s õnnel mõõdupuud?

Õnn on kaks kirgast silma

ja magusalt muigutav suu.

See aeg, kui sa kedagi nii väga ootad ja unistad, et milline ta küll on, see sinu lapsuke, on otsa saanud. Nüüd sa enam ei unista, vaid unistus on reaalsuseks saanud. Magusalt lõhnavaks ning nohisevaks reaalsuseks.

Kus on algus?

Kas loos, mis tõi kokku ema-isa?

Või on algus hoopis varem?

Algus on seal, kus on armastus,

sellest pole miski parem.

See algusaeg on üks ilusamaid aegu. Nii magusmõrkjat tunnet, kui ta on veel nagu osake sinust, ent enam pole ka, koged sa hiljem üha harvemini. Ja kunagi aastate pärast, kui ta koduukse enda järel kinni lükkab, et hakata oma elu looma, tahaksid sa käe ette panna ja öelda, et ära mine veel. Aga sa ei pane. Sest see minek on osa elust.

Aeg jäi seisma, hetk peatus,

kui sündisid siia ilma.

Vaatasid südamesse – silma

ja maailm sai armastust täis.

Ja siis, kui ta on irooniapõõsas,

1.67 pikk, torkiv ja tõre,

on ütlemata hea, kui saad korraks hingata seda algusaja helgust. Ja kui sa oled seda teinud, märkad, et tegelikult see sinust pikem irooniapõõsas on su enda ilusimeline. Teise nimega teismeline:)

Jah. Beebiaeg saab otsa.

Mähkmed ja titelõhn ka.

Aga laps, tema on ju edasi,

kasvab koos sinuga.

Oska seda vaid märgata.

Kasvamise lugu on hea üles tähendada. Eriti algusaeg, mis läeb nii ruttu mööda, et jõuad vaevalt nautima hakata, kui ta juba keerab, võtab jalad alla ja läheb.

See õnnis viiv,

kus ta on iga ihurakuga sinu küljes kinni, läeb ruttu.

Iga hingetõmme viib teda eemale.

Ta saab endaks.

Aga side, see jääb.

Olen väga rõõmus, et mind on ikka kutsutud imearmsatest beebidest, nendest sulgpehmetest ja magusalt lõhnavatest, pilte tegema. Ja ikka on enne küsitud, et milline see vastsündinu beebisessioon õigupoolest on. Ma räägin hea meelega. Igaks juhuks panen siia kirja ka.

Ma armastan inimesi, väiksemaid ja suuremaid. Ja ma loodan, et seda armastust õhkub ka piltidest, mis ma neist teen. Vahel endamisi mõtlen, et fotograafitöös on suurepärased päevad ja suurepäraselt imelised päevad. Need viimased on siis, kui mul on õnn pildistada väikest inimest.

Värskesest ilmakodanikust on ilupilte kõige mõnusam pildistada siis, kui ta on kuni kahenädalane. Mu enda kolm last on õpetanud, et siis beebi enamasti magab ja nii magusalt sügavat und, et ta ei lase end tema ümber sebivast fotograafist sugugi häirida. See vanusejutt siin muidugi ei tähenda, et hiljem teda enam pildistada ei saaks:) Ikka saab, ja kuidas veel! Ainult et siis lihtsalt saab teistsuguseid pilte.

Ja kui ta parasjagu ei maga ning pole ka parasjagu kõige paremas tujus – mis siis saab? Ega päevad ole vennad ning vahel on ka kõige päikeselisemal beebil kulm kortsus. Sellest pole vähimatki – beebi on selle sessiooni kõige tähtsam tegelane ning kõik oma toimingud sätime tema järgi. Pildistamiskoha valid ise – tavaliselt on pisititaga kõige mugavam oma kodus,  muidugi on võimalik pildistada ka mu Võrus asuvas fotostuudios.

Beebisid saab pildistada mitmel moel. Üks variant on luua te kodus n-ö stuudio, et saaks teha valge vms taustaga fotosid, kuhu kodust elu-olu üldse ei jää (nt üleval need valge taustaga pildid). Kui on soovi selliste piltide järele, siis võtan pildistama tulles kaasa kõik selliseks pildistamiseks vajaliku. Seepärast ei maksa ehmuda, kui kokkulepitud ajal seisab teil ukse taga kahe küüruga kaamel (ehk mina:) Ja aeg, mis me pildistamiseks kokku lepime, peab olema selline, mis sobib lapsele ja emmele kõige paremini.

Nüüd sellest kahe küüruga kaamlist – tavaliselt on mul kaasas kott-tool (selle õmbles mu armas meheema, ja väga vinge sai!), erinevad kangad, mütsikesi ja rätikuid, potte ja asjandus, mis näeb välja nagu riidestange. Ja te silmad ei peta teid – see ongi riidestange:)

Sinna külge riputan ma pildistamise ajaks tausta(d). Ikka selle kodustuudio jaoks.

See on siis üks võimalus. Ent lisaks sellele on veel palju muid variante. Mulle endale meeldib väga, kui piltidel on ka killuke beebi kodu. Kas või väikene kapinukk või voodipäits, mis toob pildile enda kodu tunde.

Beebisessioon kestab kaks kuni kolm tundi. Seda eelkõige selle pärast, et lapsel ja emal oleks mugav ja hea – et oleks piisavalt aega teha söögipause, ja vahel tahavad nad ju lihtsalt emme lähedust tunda! Kui beebil on parasjagu tissitamispaus, siis saab soovi korral pilte teha pere teistest liikmetest – vanematest lastest, issist, vanaemast. Kuigi sessioon on beebisessioon, ei tähenda see, et teised pildile ei saa. Saavad ikka! Ja mõne armsa perepildi teeme kindlasti ka, kui selleks vähegi soovi on.

Jahedamal ajal on mul kaasas soojapuhur, mis aitab beebil end mõnusasti tunda. Tuba peab beebipildistuseks olema nii soe, et vanematel on suisa palav – siis tunneb beebi end hästi. Sellest, kuidas on mõnus beebit pildistada, olen ma kirjutanud siin

Suvel aga võib juhtuda, et õues on nii soe, et saab pildistada lausa väljas.

Et milliseid pilte ma teen? Ikka beebist:) Sellest teie armsast hingekesest. Tema näost:

Ja varvastest:)

Ikka nii, et see alguse aeg saaks võimalikult ehedalt pildile püütud. Seepärast ei rutta ma ka kohe Photoshopi järele, kui beebi nahk veidike ketendab – kuidas muidu mäletaksid sa aastakümnete pärast, et tõesti, nendel esimestel nädalatel oli nii!

Pildistamiseks on mul kaasas erinevad rätid-kangad ja mütsikesed-ehted. Alati on hea, kui emal on mõni mütsike/ese, mida ta tahab koos beebiga pildile jäädvustada. Ehk on see enda heegeldatud mütsike või kootud papupaar või miskit muud – kõike saab pildile sättida.

Ikka küsitakse selle kohta, et mis siis juhtub, kui beebi pissib või kakab. Mitte midagi ei juhtu:) Seda nad teevad muidugi, ja ikka mitu korda. Mul on kaasas salvrätid. Ning kõik taustad ning kangad on pestavad.

Pärast pildistamist kirjutan Sulle CDplaadi, mis sisaldab vähemalt 40 erinevat töödeldud pildifaili (pikem külg 1800 pikslit). Vabalt võib juhtuda, et lapsuke on nii muhedas tujus, et lubab ennast pildistada küll ja rohkem – siis on plaadil pilte ka rohkem.

Fotode töötlemisele kulub mul kuni kaks nädalat.

Vastsündinusessiooni hind, mis sisaldab pildistamist ja fotode töötlemist, on 96 eurot.

Pildistan kogu Eestis. Kui sa tunned, et soovid mind oma lapsukest pildistama, siis anna oma soovist aegsasti märku, et jõuaksime pisimadki asjad läbi arutada. Väljaspool Võru- ja Põlvamaad lisandub hinnale transpordikulu 20 senti km.

Siin postituses kasutatud piltidel on imearmsad Emiilia (10päevane), Ruben (11päevane)  ja Raio (14päevane). Aitäh!


Kirjutatud 20. juuli 2011 , Fotomugulad, Sessiooni tutvustus